Jednym z najważniejszych wyznaczników wyboru sali na wesele jest typ ceremonii ślubu, od którego będzie zależało gdzie może ona się odbyć i jakie mamy opcje alternatywne.
Ograniczenia i możliwości wynikające z typu ceremonii:
Przy wyborze terminu warto się dobrze zastanowić i wybrać kilka dat na wszelki wypadek. Niektóre sale cieszą się bardzo dużą popularnością i mają zarezerwowane terminy na 2 lata do przodu. Decydując się na dany termin warto wziąć pod uwagę porę roku, miesiąc, dzień tygodnia i okoliczne święta / dni wolne - wymienione czynniki będą miały wpływ na cenę, możliwości dekoracji i stroju, klimat uroczystości, wybór miejsca, możliwość dojazdu gości i zaplanowania pobytu oraz ewentualne poprawiny.
Bardzo ważnym aspektem jest wstępne zaplanowanie listy gości i oszacowanie jak duże będzie wesele. Sale mają bardzo różną wielkość i różne limity rezerwacji miejsc. Zbyt mała sala nie pomieści dodatkowych gości i nie będzie miejsca do tańca. Natomiast na zbyt wielkiej sali mała ilość gości będzie się rozpraszała a parkiet będzie wyglądał pusto. Dodatkowo wynajęcie dużo większej sali niż planowana liczba gości wiąże się z kolejnym bardzo ważnym punktem, czyli finansami i koniecznością dopłaty za “puste” miejsca przy stole.
Bez wyznaczenia budżetu jaki planujecie przeznaczyć na organizację wesela nie ma szans na powodzenie. Zastanówcie się na spokojnie wspólnie jakie są wasze założenia, marzenia i realne możliwości w odniesieniu do aktualnych kosztów np. za talerzyk, tort, alkohol itp Bardzo przydatny tu może się okazać długopis i kartka lub tabelka w Excelu.
Jednym z najprzyjemniejszych elementów wyboru sali jest decyzja o klimacie i stylu wesela, motywie przewodnim oraz kolorystyce. Obecnie jest dość duży wybór sal stylizowanych jak i nowoczesnych lub uniwersalnych obiektów, które można dostosować do własnych potrzeb. Wesele może być w konkretnym stylu np. boho/rustykalnym, glamour, pałacowym, minimalistycznym lub być połączeniem różnych stylów oraz ulubionych elementów.
Wybór miejsca gdzie odbędzie się wesele często podyktowany jest miejscem zamieszkania narzeczonych lub miejscem zamieszkania większości gości weselnych. Planując ślub kościelny trzeba wziąć pod uwagę odległość sali weselnej od kościoła. Zbyt duża odległość może być męcząca i może spowodować trudności z dojazdem.
Planując wesele poza miastem lub zapraszając gości z innych miejscowości trzeba zadbać o możliwość ich dotarcia na miejsce oraz powrót do domu. W przypadku gdy goście przyjeżdżają z daleka należy zorganizować możliwość noclegu na miejscu (szczególnie dla rodzin z dziećmi i osób starszych jest to bardzo wygodne rozwiązanie).
Zastanówcie się czy planujecie w dniu ślubu jakieś dodatkowe atrakcje i zastanówcie się jak bardzo wam zależy na ich realizacji. Część atrakcji może być zrealizowana niemal wszędzie np. live cooking lub taniec we mgle. Z pokazem fajerwerków lub przepłynięcie łódką pod sale weselna może być trudniej.
Doświadczenia ze wesele znajomych lub bycia gościem weselnym mogą okazać się bezcenne. Wiecie przynajmniej jak co wygląda w praktyce, co wam się podobało a co nie. Jeśli nawet nie byliście na wymarzonej sali to chociaż będziecie wiedzieli co zmienić.
Niezastąpionym narzędziem do poszukiwań sal weselnych i wszelkich inspiracji jest internet. Jest to prawdziwa skarbnica szczególnie jeśli chodzi o pomysły na aranżacje. Poszukiwania miejsc można zacząć wirtualnie na portalach ślubnych, blogach, forach i grupach weselnych a kolejno zgłaszać się bezpośrednio do wybranych miejsc.
Koniecznym elementem wyboru sali weselnej jest przesłanie prośby o ofertę, w której będą przedstawione wszystkie opcje menu i dodatków oraz ich koszt. W takiej ofercie powinno być zawarte dokładnie wszystko co składa się na koszt wynajmu sali a co jest dodatkowo płatne (np.dekoracje sali, pokrowce na krzesła, klimatyzacja, oświetlenie dodatkowe, zastawa).
Opinie osób, które miały okazję organizować lub być na innej uroczystości w danym miejscu mogą pomóc w wyborze lub zwrócić uwagę na pewne zagadnienia.
Koniecznie umówcie się i wybierzcie na spotkanie w kilka miejsc, które przypadły wam do gustu. Zaplanujcie więcej czasu by zobaczyć okolice i wszystkie detale na sali weselnej. Jeśli nie macie możliwości spotkania z różnych przyczyn poproście o konsultacje i ewentualnie spacer online.
Warto przygotować sobie listę zagadnień, o które chcielibyście dopytać lub które nie były zawarte w otrzymanej ofercie. Najlepiej zapisać sobie wszystko na kartkę lub przygotować tabelkę / listę z zagadnieniami dla każdej sali co uporządkuje nam poszukiwania.
Zapytajcie czy w niedalekiej przyszłości są planowane wesela w danym obiekcie i czy jest możliwość zobaczyć przygotowaną salę na kilka godzin przed przybyciem gości. Ewentualnie w przypadku braku takiej opcji czy posiadają jakieś zdjęcia z innych realizacji wesel.
Po zebraniu wszystkich ofert i odwiedzeniu sal weselnych należy rozważyć wszystkie za i przeciw aby wybrać swoją salę weselną. Z pomocą przyjdą wam wszelkie notatki i otrzymane oferty, najlepiej jak zrobicie oddzielne karty dla każdej z sal. Pamiętajcie by przy wyborze sali uwzględnić także ograniczenia i możliwości gości weselnych tj. dostęp do toalet, ilość schodów, miejsce dla dzieci, miejsca noclegowe, parking.
Ważnym elementem każdego wesela (bynajmniej w Polsce) jest jedzenie. Idealnym rozwiązaniem jest umówienie się na testowanie kilku pozycji z menu weselnego. Jest to dość nowe rozwiązanie i nie wszędzie dostępne. Jeśli sala nie ma takiej opcji a restauracja działa regularnie poza weselami wybierzcie się spróbować jakieś dania na kolacje lub obiad. W przypadku gdy sala weselna działa tylko okazjonalnie popytajcie w internecie o opinie np. na grupach ślubnych.
Decydując się ostatecznie na wybraną salę weselną potwierdźcie dotychczasowe ustalenia lub wprowadźcie korektę w przypadku jakiś zmian. Upewnijcie się że nie zmieniły się np. koszt , długość imprezy lub zakres pakietu.
W celu ostatecznej rezerwacji terminu umówcie się na podpisanie umowy i przygotujcie się na wpłatę ustalonej kwoty zadatku. Pamiętajcie by wszystkie ustalenia były wyszczególnione w umowie (także kwota wpłaconego zadatku oraz terminy kolejnych wpłat). Całości kwoty zazwyczaj nie wpłaca się z “góry” - w zależności od umowy część kwoty uiszcza się w dniu wesela lub tuż po nim.
Za darmo. Bez spamu.
Rezygnacja w dowolnym momencie.